Program konference GoDigital 2024

Konferenca GoDigital je največja neodvisna poslovna konferenca na področju digitalizacije v Sloveniji. Letos bo potekala 19. novembra 2024, na Brdu pri Kranju.

 

Gostila bo tako domače kot tuje strokovnjake. Rdeča nit konference GoDigital 2024 – Revolucija umetne inteligence.

 

Konferenca "Revolucija umetne inteligence" bo raziskovala širok spekter uporabe umetne inteligence (UI), ki presega popularne aplikacije, kot je Chat GPT. UI vključuje številne koncepte, kot so strojno učenje, globoko učenje, računalniški vid, obdelava naravnega jezika, avtonomni sistemi, digitalni dvojčki in podobno. Podjetjem prinaša številne koristi, vključno z avtomatizacijo procesov, ki povečuje učinkovitost in zmanjšuje stroške, analizo podatkov, ki omogoča globlje vpoglede in hitrejše odločanje, optimizacijo poslovnih operacij in ustvarjanje personaliziranih izkušenj za stranke.Umetna inteligenca se uporablja v različnih panogah, kot so zdravstvo, finance, proizvodnja, transport in trgovina. Njen vpliv na produktivnost, inovativnost in konkurenčnost je neizmeren, saj omogoča razvoj novih izdelkov in storitev ter izboljšuje obstoječe poslovne modele.

Na konferenci bodo strokovnjaki delili svoje znanje in izkušnje, kako lahko organizacije izkoristijo te priložnosti in se pripravijo na prihodnost, ki jo oblikuje UI.

 

Bodite v koraku s časom – udeležite se konference GoDigital 2024.

 

Na konferenci bomo podelili tudi nagrado GoDigital za najboljši digitalni projekt leta.

 

Na konferenci, ki je namenjena poslovnim in digitalnim odločevalcem, pričakujemo preko 400 udeležencev, tako z zasebnega kot javnega sektorja - tako s strani organizacij, ki so uporabniki informacijskih rešitev kot tudi predstavnikov IKT sektorja.

9:30

Otvoritev konference

9:35

Uvodni nagovor
Tibor Šimonka, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije

9:40

Pogovor s predsednico Republike Slovenije
Natašo Pirc Musar

09:55

Keynote: Living the Br(AI)ve New World
Adel Abusara, Director at PwC South East Europe

10:20

(R)evolution is my solution.
 Iz perspektive kreativca, oblikovalca, pisca, igralca Marka Miladinovića

10:25

Stanje in priložnosti umetne inteligence v Sloveniji
Profesor dr. Tjaša Redek, Ekonomska fakulteta

10:35

Okrogla miza: Umetna inteligenca v poslovanju: evolucija ali revolucija?

Umetna inteligenca izjemno hitro spreminja poslovni svet in načine dela, poganja inovacije, konkurenčnost ter omogoča sprejemanje pravih odločitev. Ali podjetja v Sloveniji v tem vidijo priložnost, da pospešijo svojo produktivnost in konkurenčnost. Kaj to pomeni za zaposlene in kako se spreminjajo delovna mesta ? Kaj moramo in kaj lahko storimo v poslovnem ekosistemu, da to priložnost izkoristimo in v pospešimo med vodilne države EU na tem področju ? O tem se bomo pogovarjali na okrogli mizi z zanimivimi sogovorniki iz gospodarstva in ključnih deležnikov.

 

Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS

Matevž Frangež, državni sekretar MGTŠ

prof. dr. Matej Černe, EF UL

Mitja Trampuž, predsednik iniciative AI4SI

Gregor Kovačič, izvršni direktor področja za digitalno poslovanje in izkušnjo stranke pri Zavarovalnici Triglav

11:20

Odmor

11:40

Podelitev nagrade GoDigital - za najboljši digitalni projekt leta

12:10

UI, nova najboljša človekova prijateljica
Dr. Uroš Ocepek, učitelj Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje

12:25

Primer dobre prakse:
“The Industrial Metaverse – is here to stay” 
Leonhard Muigg , Business Development Digital Enterprise / Industrie 4.0, Siemens AG

12:45

Keynote:
Organizacija prihodnosti: Z umetno inteligenco do novih poslovnih priložnosti in mednarodnega uspeha

Mark Boris Andrijanič, podpredsednik Kumo.AI

13:00

Zaključek

13:05

Kosilo z druženjem, mreženjem

Predavanja

Keynote 1: Living the Br(AI)ve New World

Adel Abusara, Director at PwC South East Europe

AI is not just another fleeting trend; its transformative potential is undeniable. Already, it is revolutionising industries by automating processes, improving decision-making, and driving innovation. In this keynote, we will explore how AI enhances our operations through various applications such as predictive maintenance, improved quality control, and supply chain optimisation. Additionally, we will address key ethical considerations, including privacy, bias, and transparency. Instead of a traditional conclusion, we will collectively tackle the question: Is opting out of AI even possible? If not, what must we understand to thrive in our new, AI-augmented world?

 

Adel is a seasoned professional originally from Serbia, currently serving as a Director at PwC South East Europe. As one of the Digital Transformation Leaders for South East Europe and Central and Eastern Europe, Adel specializes in managing PwC's cybersecurity portfolio in the region. His expertise includes overseeing complex cybersecurity transformation projects for large enterprises, developing strategic and policy guidance, and helping clients thrive in a challenging digital environment. Additionally, Adel has developed a keen interest in the integration of AI in both defensive and offensive cybersecurity and its implications for the cybersecurity industry.

Keynote 2: The Industrial Metaverse – is here to stay

Leonhard Muigg, Business Development Digital Enterprise / Industrie 4.0

The keynote discusses the development of the Industrial Metaverse, driven by the integration of technologies like Digital Twins, IoT, Edge and Cloud Computing, AI, and Machine Learning. The presentation will cover product and plant development, production, and performance, highlighting benefits such as accelerated innovation, sustainability gains, collaborative decision-making, and making technology accessible to non-experts. Practical examples from Siemens and its customers will illustrate AI integration in product design and production planning. This keynote provides a comprehensive look at the transformative and sustainable impact of the Industrial Metaverse on the industry.

 

Leonhard Muigg has been the Industry 4.0 coordinator for Siemens AG Austria since November 2015, acting as a key communicator between Siemens and its industrial partners to advance digital enterprise initiatives. Previously, he served as an Enterprise Sales Executive for Siemens Industry Software, specializing in digital manufacturing planning and supporting major clients across various industries, including Swarovski, Plansee, and Magna. With extensive expertise in digital factory solutions, he was instrumental in establishing the Tecnomatix platform in Austria. He holds an MBA in Sales and Marketing, which he completed with honors.

Keynote 3: Stanje in priložnosti umetne inteligence v Sloveniji

Profesor dr. Tjaša Redek, Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani

V Evropski uniji rast produktivnosti dela precej zaostaja tudi za rastjo produktivnosti dela v ZDA. Z vzponom nove ekonomije v 1990ih, ki temelji predvsem na znanju in novih tehnologijah so se razlike med ZDA in EU še okrepile. Zato je za vzdrževanje gospodarske rasti nujno, da gospodarstva krepijo investicije v znanje ter nove tehnologije. Slovenija zaostaja za povprečjem EU glede produktivnosti dela, čeprav se stanje izboljšuje s povečanjem vlaganj v informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), vključno z umetno inteligenco, in neotipljivi kapital. Slovenska podjetja precej uspešno uvajajo nove tehnologije, vključno umetno inteligenco, sploh velika in srednja podjetja ter nekatere panoge. Podjetja, ki uporabljajo umetno inteligenco, poročajo o izboljšanju učinkovitosti procesov, večji konkurenčnosti in boljših poslovnih rezultatih. Obstaja velik potencial za širitev uporabe UI, zlasti v določenih procesih v podjetjih. Podjetja se zavedajo, da bo UI vplivala na tudi na kadre, pri čemer bo potrebno okrepiti kadrovsko strukturo in razvijati nove veščine, zlasti na področju tehnologije in analize podatkov. Podjetja tudi menijo, da bo UI prispevala k večji učinkovitosti in inovativnosti v podjetjih, sploh če bo ustrezno podprta s kadrovskimi ukrepi.

 

Tjaša Redek je redna profesorica ekonomije na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se osredotoča na različne razvojne teme, v zadnjih letih na predvsem vlogo mehkih dejavnikov rasti (neotipljivega kapitala) ter digitalizacije dejavnikov v povezavi s kadri in uspešnostjo podjetij. Vodila je dva projekta s področja digitalizacije in umetne inteligence ter sodelovala pri več projektih, ki so neposredno naslavljali to temo. Sodelovala je tudi pri več drugih nacionalnih in madnarodnih raziskovalnih projektih.

Keynote 4: UI, nova najboljša človekova prijateljica

Dr. Uroš Ocepek, učitelj Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje

Kot pionirji na področju uvajanja umetne inteligence v slovensko šolstvo že od leta 2018 zasavskim srednješolcem omogočamo vpogled v področje umetne inteligence. Med zadnjimi projekti izstopa interaktivno didaktično gradivo "KemBitja – Kemijska bitja," ki smo ga razvili s pomočjo umetne inteligence. Ta družabna igra, namenjena usvajanju, ponavljanju in utrjevanju znanja kemije, spodbuja učence k aktivnemu sodelovanju in poglobljenemu razmišljanju. S takšnimi inovacijami želimo v izobraževalnem sistemu prispevati k dolgoročnemu in poglobljenemu razumevanju učne snovi ter mladim ponuditi orodja, ki so prilagojena potrebam prihodnosti.

 

Dr. Uroš Ocepek je Učitelj leta 2022, ki poučuje na Srednji tehniški in poklicni šoli Trbovlje. Je pionir uvajanja vsebin s področja umetne inteligence v slovensko šolstvo, saj zasavskim srednješolcem posreduje vsebine s področja umetne inteligence že od leta 2018. Dr. Ocepek je tudi inovator – do sedaj prejel 16 priznanj za 14 inovacij – priznanja podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije. Pri dijakih spodbuja inovativnost in sodelovalno delo. Je prejemnik najvišje Državne nagrade RS za izjemne dosežke na področju srednjega šolstva za leto 2022. Dr. Ocepek je novembra 2023 predstavljal Slovenijo na Global Teacher Prize, kjer se je kot prvi slovenski učitelj uvrstil med 50 najboljših učiteljev na svetu. Zasavska regija ga je razglasila tudi za Zasavca leta 2023, leto pred tem pa je prejel tudi Županovo priznanje Občine Trbovlje.

Keynote 5: (R)evolution is my solution.

Iz perspektive kreativca, oblikovalca, pisca, igralca Marka Miladinovića

Marko kot kreativni direktor in pisec ustvarja že več kot 20 let. Poleg številnih konceptualnih, grafičnih in kreativnih rešitev za proizvode in storitve je dejaven tudi na področju vizualnih komunikacij za neprofitne organizacije v kulturi in športu. V zadnjem času ga strokovna in širša javnost prepoznava kot soavtorja celostne rešitve in izvedbe blagovne znamke za žganje ŠAMAR, ki je osvojilo celotno regijo, po znani družbeno odgovorni akciji ČLOVEK v Ljubljani, po duhovitih majicah KIKIRIKI shirts in v zadnjem času po projektu JUS, s katerim kot soavtor navdušuje ljubitelje retro jugoslovanskega oblikovanja z vedno novimi grafikami ikoničnih izdelkov, ki smo jih nekoč imeli radi.

 

Preden se je podal v kreativne in ustvarjalne vode, je slovenska javnost Marka spoznala kot igralca in kreativnega producenta. Tako smo ga lahko videli nastopati v igranih filmih in serijah, TV-oddajah in gledaliških uprizoritvah.

Keynote 6: Organizacija prihodnosti: Z umetno inteligenco do novih poslovnih priložnosti in mednarodnega uspeha

Mark Boris Andrijanič, podpredsednik Kumo.AI

Mark Boris Andrijanič je podpredsednik ameriškega tehnološkega podjetja Kumo.AI, kjer vodi mednarodne trge in strateška partnerstva. Je tudi član Upravnega odbora Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT), ki je eden ključnih instrumentov EU na področju inovacij. Mark Boris je tudi član Svetovnega gospodarskega foruma in sodelavec organizacije Atlantic Council. V letih 2021/22 je bil minister za digitalno preobrazbo in predsednik Strateškega sveta za digitalizacijo. Pred tem je bil vrsto let zaposlen v ameriškem tehnološkem podjetju Uber. Doštudiral je v Ljubljani in Oxfordu, izpopolnjeval pa se je na Harvardu.